Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... cetatenie maghiara
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

cetatenie maghiara

vreau sa obtin cetatenia maghiara, si indeplinesc cerintele. Am fost condamnat in norvegia acum un an ,si am executat acolo o sentinta. Va fi asta o problema pt obtinerea cetateniei maghiare?O vor gasii?
Decizia cadru 2009/315/JAI privind prganizarea si schimbul continutului de informatii extrase din cazierele judiciare intre statele membre a fost urmata in aprilie 2009 de Decizia 316/JAI care a instituit "European Criminal Records Information System - ECRIS".

Avand in vedere ca Norvegia care nu este membra UE, cazierele judiciare nu sunt inscrise in indexul european al resortisantilor tarilor terte, membre UE.