Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Condamnat in Germania
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Condamnat in Germania

Dacă am fost condamnat in Germania și cazierul in România mie curat?
Legea nr. 290/2004 privind cazierul judiciar, art. 5:
(3) Inspectoratul General al Poliției Române, prin Direcția cazier judiciar, statistică și evidențe operative, este autoritate centrală în ceea ce privește schimbul de date înscrise în cazierul judiciar cu statele membre ale Uniunii Europene, în sensul art. 1 alin. (1) din Decizia 2005/876/JAI din 21 noiembrie 2005 a Consiliului privind schimbul de informații extrase din cazierul judiciar, publicată în Jurnalul Oficial al Uniunii Europene nr. 322 din 9 decembrie 2005.