Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... noul cod de procedura penala, cand intra in vogoare??
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

noul cod de procedura penala, cand intra in vogoare??

exista o data anuntata pt intrarea in vig a noului cod de procedura penala? fie si probabila? noul cod de procedura civila va fi valabil din 1 februarie 2013, dar de cpp cand?

multumesc
Noul cod penal impreuna cu cel de procedura penala este anuntat undeva in primul semestru al anului 2013....cel mai curand in aprilie.
mayaele a scris:

exista o data anuntata pt intrarea in vig a noului cod de procedura penala? fie si probabila? noul cod de procedura civila va fi valabil din 1 februarie 2013, dar de cpp cand?

multumesc

Se pare ca noul cod penal cat si noul cod de procedura penal vor intra in vigoare la 1 februarie 2014 conform propunerilor facute de doamna ministru Mona Pivniceru, pentru mai multe delatli accesati:
[ link extern ]
PHS, utilizator