Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... calculul pensiei
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

calculul pensiei

somajul si somajul tehnic se iau in calcul la pensie si cum?
1. - Perioada de somaj indemnizat este stagiu de cotizare la pensie, contributia la pensie platindu-se de catre Agentia de Somaj.
- In calculul punctului de pensie se ia valoarea indemnizatiei9 de somaj pentru care s-a platit contributia sociala la pensie.

2. - Daca ati fost in "somaj tehnic" in baza art.52(1), lit.c) din Codul muncii ati avut contractul individual de munca suspendat si ati primit 75% din salariu.
- Aceasta perioada va fi stagiu de cotizare la pensie daca angajatorul a platit contributia la pensie pentru dvs.