Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

somaj

buna ziua,am terminat liceul,nu am luat bacul in vara ,am incercat in toamna si l-am picat . Am fost la somaj si mi-au refuzat ajutorul de somaj pe motiv ca trebuia in termen de 60 de zile sa depun dosarul. Doresc un rasuns cu privire la acest aspect. Am sau nu dreptul la somaj?este vorba de nepotica mea.
kike, utilizator
1. Pentru a beneficia de indemnizatie de somaj, in calitate de absolvent, trebuia sa va inregistrati la Agentai de Somaj in termen de 60 de zile de la data absolvirii chiar daca nu ati luat examenul de bacalaureat.

2. Daca ati depasit acest termen nu mai puteti beneficia de indemnizatie de somaj.
Cine spune asta?Daca nepoata mea ar fii luat examenul din vara,ce rost avea sa depuna acte de somaj?Daca ar fii luat examenul in toamna aceiasi intrebare....Logic, un absolvent nu ar trebui sa depuna actele necesare pentru somaj in momentul in care ajunge in acest moment nefericit?Si cele 60 de zile nu face referire la zile lucratoare fara zilele de sarbatoare,si aceste zile nu ar trebui sa inceapa din ziua in care se afiseaza rezultatele?As dori sa stiu si eu ce articol de lege confirma ceea ce spune-ti d-voastra.De ce nu au fost informati copii si parintii de aceasta lege?
1. Din Legea 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca:

Art. 16. - Beneficiari ai prevederilor prezentei legi sunt persoanele în cãutarea unui loc de muncã, aflate în una dintre urmãtoarele situaţii:
b) nu au putut ocupa loc de munca dupa absolvirea unei institutii de invatamant;.

Art.17
(2) Sunt asimilate şomerilor persoanele aflate în situaţiile prevãzute la art. 16 lit. b), dacã îndeplinesc urmãtoarele condiţii:
a) sunt absolvenţi ai instituţiilor de învãţãmânt, în vârstã de minimum 16 ani, care într-o perioadã de 60 de zile de la absolvire nu au reuşit sã se încadreze în muncã potrivit pregãtirii profesionale;

Art. 34
(3) Somerii prevãzuţi la art. 17 alin. (2) beneficiazã de indemnizaţii de şomaj dacã îndeplinesc cumulativ urmãtoarele condiţii:
a) sunt înregistraţi la agenţiile pentru ocuparea forţei de muncã în a cãror razã teritorialã îşi au domiciliul;
b) nu realizeazã venituri sau realizeazã, din activitãţi autorizate potrivit legii, venituri mai mici decât valoarea indicatorului social de referinţã, în vigoare;
c) nu îndeplinesc condiţiile de pensionare, conform legii.

Art. 40.
(1) Indemnizatia de somaj se acorda somerilor prevazuti la art. 17 alin. (2) pe o perioada de 6 luni si este o suma fixa, lunara, al carei cuantum reprezinta 50% din valoarea indicatorului social de referinta, in vigoare la data stabilirii acesteia.

(2) Indemnizaţia de şomaj prevãzutã la alin. (1) se acordã şomerilor prevãzuţi la art. 17 alin.(2) lit. a) şi b), o singurã datã, pentru fiecare formã de învãţãmânt absolvitã.

2. Din NORME METODOLOGICE de aplicare a Legii nr. 76/2002 privind sistemul asigurãrilor pentru şomaj şi stimularea ocupãrii forţei de muncã:

Art.8
(1) Persoanele prevazute la art. 17 alin. (2) lit. a) din lege se considera ca nu au reusit sau nu au putut sa se incadreze in munca daca fac dovada ca in perioada de 60 de zile de la data absolvirii s-au inregistrat la agentiile pentru ocuparea fortei de munca judetene sau a municipiului Bucuresti ori la alti furnizori de servicii specializate pentru stimularea ocuparii fortei de munca, acreditati in conditiile legii sau care nu se supun potrivit legii conditiei de acreditare, in vederea medierii pentru incadrare in munca.

(2) Dovada inregistrarii la furnizorii de servicii specializate pentru stimularea ocuparii fortei de munca, prevazuti la alin. (1), se face cu o adeverinta eliberata de furnizori, prin care se certifica data inregistrarii persoanei in evidentele proprii.

3. Cand nu se precizeaza expres ce fel de zile sunt este vorba de zile calendaristice.

4. - Vad ca sunteti mai vechi pe acest forum si puteati sa ne intrebati mai din timp.
- Nu avea nimeni obligatia legala sa va informeze despre Legea 76/2002 (ar fi putut ca scoala sa aiba aceasta obligatie morala pentru elevii ei).

5. Avea rost sa se inregistreze la Agentia de Somaj chiar daca lua examenul din vara.

va multumesc pentru toate explicatiile oferite