Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Folosire masina firma in interes personal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Folosire masina firma in interes personal

Este legal ca o masina detinuta de o firma sa fie oferta unui angajat cu titlu de "avantaj salarial"? Adica acel angajat sa foloseasca acea masina in interes personal si profesional in acelasi timp.

Lasand la o parte practicile existente azi in companii, as dori sa aflu un raspuns oficial.
Folosirea masinii in interes personal si profesional in acelasi timp este posibila. Pentru folosirea in interes personal cheltuielile sunt nedeductibile, iar pentru deplasarea in interesul firmei sunt deductibile, in functie de reglementarile in vigoare(50% sau 100%).Folosirea in scop personal sau profesional va fi dedusa din foaia de parcurs, in care vor fi inscrise toate deplasarile efectuate.Atentie! Foaia de parcurs, pentru orice tip de autovehicul, nu a fost desfiintata, iar cei de la fisc s-au invatat sa o controleze.

Mersi pentru raspuns dpdv fiscal.
Juridic vorbind, pot formaliza acest aspect intr-un contract de munca?
Da, este posibil sa formalizati acest aspect intr-un act juridic , potrivit principiului libertatii de vointa contractuale.