Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... neplata pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

neplata pensie alimentara

buna .ma numesc irina si as avea si eu o intrebare .fostul meu sot de cetatenie turca cu domiciuliul stabil in bucuresti nu mia mai platit pensie alimentara de 1 an de zile,tin sa precizez ca el este administratorul unei firme cu profit foate bun.daca stie cineva ce am de facut va rog sa ma ajutati.
Plangere penala la procuratura pentru abandon de familie și o adresa catre ORI pentru ai fie retras dreptul de rezidenta.
Multumesc dar cum as putea sa fac plingere pentru abandon de familie daca el in acest timp este casatorit cu alta femeie.
irinaiza, utilizator
Pentru cine s-a stabilit sa plateasca pensie pt dvs sau pt copil ?
Nu are importanta ca e casatorit, are o obligatie de indeplinit. Daca n-o indeplineste din rea-credinta, raspund epenal

Art. 305
Abandonul de familie
Săvârşirea de către persoana care are obligaţia legală de întreţinere, faţă de cel îndreptăţit la întreţinere, a uneia dintre următoarele fapte:
a) părăsirea, alungarea sau lăsarea fără ajutor, expunându-l la suferinţe fizice sau morale;
b) neîndeplinirea cu rea-credinţă a obligaţiei de întreţinere prevăzute de lege;
c) neplata cu rea-credinţă, timp de două luni, a pensiei de întreţinere stabilite pe cale judecătorească,
se pedepseşte, în cazurile prevăzute la lit. a) şi b), cu închisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amendă, iar în cazul prevăzut la lit. c), cu închisoare de la unu la 3 ani sau cu amendă.
Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.
Împăcarea părţilor înlătură răspunderea penală.

Trebiue sa plateasca pentru copil 25% din venitul minim pe economie.mutumesc
Daca nu ii puteti dovedi veniturile, da, 25% raportat la venitul minim pe economie.
Ce suma s-a stabilit sa plateasca in hotararea ce-o aveti ? Deocamdata pe aia o aveti de recuperat pe un an de zile