Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... ajutor custodie copil
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

ajutor custodie copil

Buna ziua,
Sunt o mama divortata cu un copil minor, custodie comuna cu domiciliul copilului stabilit la mama, cu o pensie alimentara infima.
Dar tatal ne face mereu probleme.
Eu sunt nevoita sa lucrez, copilul e in clasa a3-a si tb sa vina singurel acasa de la scoala, eu neavind posibilitatea de a plati pe cineva sa ma ajute in sensul asta sau de a-l da la after school.
Intrebarea mea este urmatoarea:
venirea copilului singur de la scoala avand in vedere ca tb sa lucrez sa-l intretin este un motiv ptr ca tatal sa mi-l poata lua?
Multumesc.
Unde sa vi-l ia ? Sa ceara si sa obtine schimbarea domiciliului copilului ? De ce, el sta acasa ?
Daca sta acasa sau exista o bunica cu care copilul ar putea sta, s-ar putea oferi sa va ajute.
Nu , asta nu e un motiv pt care sa ceara schimbarea domiciliului. E normal sa lucrati si nu e nimic aberant ca un copil de clasa 3 sa stea singur cateva ore.