avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 668 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Dispozitie primar
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Dispozitie primar

Ce poate da mai bine Primarul unei comune, o nota interna sau o dispozitie prin care angajatii in termen de 1 sapt sa isi treaca pe o hartie atributiile pe care le indeplinesc precum si probleme cu care se confrunta in exercitarea functiei. Rolul acesteia este pentru imbunatatirea managementul adm. publice.
Este obligatoriu ca dispozitiile primarului sa le contrasemneze si secretarul primariei? Multumesc frumos.=D>=D>=D>
Cel mai recent răspuns: carmen01011958 , moderator 16:46, 19 Septembrie 2012
Atributiile fiecarui functionar sunt trasate prin fisa postului. Acum, daca primarul doreste sa-i fie aduse la cunostinta, in scris, problemele cu care se confrunta functionarii, probabil ca are de gand sa ia masuri in vederea eliminarii stresului de la serviciu. Un lucru laudabil. Eu stiu ca dispozitiile primarului sunt vizate de secretar intrucat acesta din urma vegheaza la legalitatea actelor , intocmirea lor conform legilor in vigoare, si e firesc sa fie asa.
Ultima modificare: Miercuri, 19 Septembrie 2012
Justitiarul711, utilizator
Cam distantata este pozitia dv-stra fata de orice cerinta a legii!
In unitate etse ROF-ul Intern!
Primarul emite dispozitii semnate de el si de secretar!

Conform legii 215/2001 republicata si cu modificarile si completarile ulterioare :
[ link extern ]
...
Art. 115
(1)Pentru îndeplinirea atribuţiilor ce le revin:
a)primarul emite dispoziţii;
b)consiliul local adoptă hotărâri;
c)consiliul judeţean adoptă hotărâri.
(2)Dispoziţiile primarului se comunică în mod obligatoriu prefectului judeţului, în cel mult 5 zile lucrătoare de la semnarea lor.
....
Art. 117
Secretarul unităţii administrativ-teritoriale îndeplineşte, în condiţiile legii, următoarele atribuţii:
a)avizează, pentru legalitate, dispoziţiile primarului
şi ale preşedintelui consiliului judeţean, hotărârile consiliului local, respectiv ale consiliului judeţean;

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Secretar uat, legea nr. 215/2001 si rof consiliu local Meselica Meselica Lg.215, Art. 117. - Secretarul unitatii administrativ-teritoriale indeplineste, in conditiile legii, urmatoarele atributii: h) alte atributii prevazute de ... (vezi toată discuția)
Anulare dispozitie tory_bei tory_bei O dispozitie de primar poate fi anulata printr- o hotarare de consiliu local. (vezi toată discuția)
Sunt impiedicata sa-mi indeplinesc atributiile janina drula janina drula lucrez intr-o primarie ca si conilier juridic, insa de la angajarea mea si pana in prezent am probleme cu secretarul primariei in sensul ca nu imi da citatiile ... (vezi toată discuția)