avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 217 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Incasat in plus pe chitanta
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Incasat in plus pe chitanta


Buna ziua,


La reglarea unei fise a unui client am observat ca :
- desi s-a facut chitanta pe suma de 1200 lei , in casa s-a inregistrat , din greseala 1300 lei .
- clientul 4111 ar trebui sa fie cu - 100 lei, dar din cauza ca s-a inregistrat eronat in casa , acum e pe zero .

Ce note trebuie sa fac ca sa reglez aceasta situatie ?
Mentionez ca inregistrarea in casa s-a facut eronat in anul 2011.

Va multumesc,
M.


Cel mai recent răspuns: Mariralu , utilizator 11:30, 24 Septembrie 2012
Gabrielle Monique a scris:

Corectiile respective nu au treaba cu contul de profit si pierdere. Ci doar cu conturile 411 si 5311. Aveti numai incasare, venitul a fost inregistrat la emiterea facturii.

In primul rand Dvs. trebuie sa reglati soldul din registrul de casa. Dar cum puteti avea soldul de pe fisa clientului "corect" si in registrul de casa gresit? Dvs. nu ati inregistrat in paralel incarcarea contului 5311 si descarcarea clientului cu aceiasi suma? Intr-o parte aveti o operatiune cu o suma si in cealalta alta operatiune cu alta suma? Asa ceva nu se poate! Pentru ca nu va dadeau corelatiile la bilant! :confused:

D-na Simona, factura este corecta, soldul de pe fisa clientului este corect,

Soldul de pe fisa clientului este corect, la mine nu este :).


Concret :
-factura a fost emisa pe valoare de 1300 lei ;
-dupa cateva zile s-a emis chitanta pe valoarea de 1200 lei, corect era ca pe client sa raman cu 100 de lei spre incasare, dar din greseala pe registru de casa in computer s-a bagat nu 1200 lei, valoarea chitantei, ci 1300 valoarea totala a facturii.
In contabilitate s-a inregistrat 1300 pe casa si s-a stins soldul clientului, desi in 5311 trebuia sa am 1200 lei incasare si sold la client, spre incasare, 100 lei .
Fiind o problema din 2010 ( am gresit cand am trecut, in primul mesaj, anul 2011 ), nu stiu cum e corect sa procedez, de aceea am scris aici, pentru ca am fost ajutata sa inteleg multe probleme din diverse domenii.
Mariralu a scris:
Soldul de pe fisa clientului este corect, la mine nu este :).

Asa da! Clientul are evidentiata corect plata sumei si datoria fata de Dvs..
Din exprimarea "fisa clientului", m-am gandit ca faceti referire la cea din evidenta Dvs. contabila.

Stornati incasarea cu nota contabila si anexe justificative.
5311=411 -100
Si ati rezolvat problema. Va reglati soldul la casa.
Si acum urmeaza intrebarea care va veni din partea organelor de control.:D La inventarierea anuala de ce nu s-a constatat lipsa celor 100 de lei din casierie?


Sa dea dumnezeu sa nu vina ! ca atlfel ...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Factura inregistrata gresit denisa2011 denisa2011 buna ziua in luna martie 2012 am inregistrat o factura fiscala cu 100 de lei in plus fara tva cum fac sa coerctez aceasta eroare am facut 4111=4427 -24 si ... (vezi toată discuția)
Inreg.contabile ptr.imprumut Vilcu Gina Vilcu Gina buna ziua, va rog sa ma invete cineva: administratorul societatii a incheiat un contact de imprumut catre firma pe care o administreaza in suma de 90000 lei, ... (vezi toată discuția)
Inregistrare gresita ContSters170028 ContSters170028 Buna dimineata. In octombrie 2010, am emis o factura pentru un client, iar luna urmatoare a facut plata. In loc in o inregistrez: 411=512, am inregistrat-o ... (vezi toată discuția)