avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 564 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... prelungire cim perioada determinata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

prelungire cim perioada determinata

Bună ziua,
Vă rog frumos să mă ajutaţi cu un răspuns: am un cim pe perioadă determinată care expiră la 30.09.2012. Prelungirea lui se va face cu 30.09.2012, chiar dacă este zi nelucrătoare sau cu 01.10.2012? În Revisal când îl voi opera? Dacă l-aş înceta, data încetării ar fi 01.10.2012?
Multumesc anticipat celor ce mă vor ajuta cu un răspuns.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 14:36, 20 Septembrie 2012
Prelungirea se va face cu data de 30.09.2012 ... in REVISAL se va opera in termen de 19 zile lucratoare calculate de la data de 30.09.2012.

Data incetarii unui c.i.m. incheiat pe durata determinata este, potrivit art.56 alin.1 lit.i C.mun., data expirarii duratei pentru care a fost incheiat c.i.m... in speta, data de 30.09.2012.
1. Daca expira la 30.09.2012 il puteti prelungi prin act aditional incheiat in data de 28.09.2012 altfel CIM det. initial se va considera incetat de drept la 30.09.2012 si astfel nu mai aveti posibilitatea prelungirii decat prin incheierea unui nou CIM, considerat CIM succesiv, este conditionat de Codul Muncii republicat art 82(4).
2. Exista in practica si varianta aceasta, adica incetare in urmatoarea zi lucratoare, in acest caz 01.10.2012.
Inregistrarea in revisal pt prelungire nu exista un termen expres prevazut, insa este indicat sa faceti inregistrarea imediat.
Atentie, in cazul prelungirii CIM det. sa nu depasiti termenul maxim de 36 de luni al unui astfel de CIM.
In tacerea legii, se poate aplica prevederile art.4 alin.2 din HG nr.500/2011 cu privire la completarea si transmiterea Revisalului a modiificarii c.i.m. cu privire la durata acestuia.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Data incetarii unui contract de munca?! ContSters251845 ContSters251845 La noul loc de munca intampin o situatie putin cam ciudata.Apelez la acest forum pentru a ma lamuri ... Va rog sa imi spuneti care este data incetarii unui ... (vezi toată discuția)
Ultima zi de lucru la cim pe dur determinata dijmarescu dijmarescu Buna ziua Am un CIM pe durata determinata. In contractul cadrul aprobat prin Ordin al Ministerului Muncii scrie la pct. C : \\"Durata contractului: a) ... (vezi toată discuția)
Decizie magdaema magdaema Buna ziua.Va rog sa-mi spuneti daca am un contract de munca pe perioada determinata care inceteaza la data de 28 sept cu ce data trebuie incheiata decizia de ... (vezi toată discuția)