avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... DATA INCETARII UNUI CONTRACT DE MUNCA?!
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

DATA INCETARII UNUI CONTRACT DE MUNCA?!

La noul loc de munca intampin o situatie putin cam ciudata.Apelez la acest forum pentru a ma lamuri ...
Va rog sa imi spuneti care este data incetarii unui contract de munca...tinand cont ca este incheiat pe o durata determinata (01.01.2012-01.10.2012)
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:14, 12 Octombrie 2012
01.10.2012
Aceea nu este data de sfarsit a contractului, adica ultima zi lucrata?
Codul muncii specifica:

Art. 56. - (1) Contractul individual de munca existent inceteaza de drept:
i) la data expirarii termenului contractului individual de munca incheiat pe durata determinata;

Daca c.i.m expira pe 01.10.2012, aceea este si data incetarii de drept...
Legea nu specifica ca data incetarii c.i.m. trebuie sa fie o zi lucratoare sau nelucratoare .. textul art.56 alin.1 lit.i C.mun. prevede clar care este data incetarii unui c.i.m. incheita pe durata determinata
Codul muncii specifica:

Art. 56. - (1) Contractul individual de munca existent inceteaza de drept:
i) la data expirarii termenului contractului individual de munca incheiat pe durata determinata;

Daca c.i.m expira pe 01.10.2012, aceea este si data incetarii de drept.

ADICA EL NU AR TREBUI SA MAI LUCREZE IN ACEEA ZI SI NU CONSTITUIE VECHIME IN MUNCA ACEEA ZI?

Daca il inchid in Revisal pe data de 01.10.2012 nu mai constituie vechime in munca aceea zi...si imi reiese vechime in munca intervalul 01.01.2012-30.09.2012....ceea ce nu coincide cu contractul de munca...

Alte discuții în legătură

Prelungire cim perioada determinata romservinvest romservinvest Bună ziua, Vă rog frumos să mă ajutaţi cu un răspuns: am un cim pe perioadă determinată care expiră la 30.09.2012. Prelungirea lui se va face cu ... (vezi toată discuția)
Incetare cim perioada determinata carmen.balan1967@yahoo.com carmen.balan1967@yahoo.com Buna ziua ! Am un angajat cu CIM per. det pana la 31.12.2013. In decizia de incetare voi trece : inceteaza CIM cu 31.12.2013 sau 01.01.2014 ? Eu ... (vezi toată discuția)
Incetare cim pentru a beneficia de somaj anymaryh anymaryh Buna seara! Va rog sa ma ajutati cu o solutie la aceasta problema : un angajat are cim pe perioada determinata de 3 luni (23.01.13 - 22.04.13) pe perioada ... (vezi toată discuția)