Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Urgent incadrare cod penal vechi si cod penal nou ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Urgent incadrare cod penal vechi si cod penal nou -articole total diferite

Urgent - greseala art. cod penal vechi -cod penal nou
Buna ziua , daca s-a dispus mandat de arestare preventiva pentru art 208 cp si art 209 cp - cod penal vechi si in codul penal nou aceste articole inseamna nu fu8srt si furt calificat ci sclavie si hartuire , la recurs se poate invoca art.242 alin 1 din noul cod de procedura penala ?

Nu puteţi uza de prevederile unei legi viitoare, care nu se află încă în vigoare.
noul cod penal a fost publicat in data de 24.07.2009 in monitorul oficial nr 510 aplicare cod penal iulie 2012
Nu v-ati informat corect,nu se cunoste data intrarii in vigoare a noului cod penal.
conform constitutie -lege suprema in stat art.78 intra in viguare in 3 zile de la data publicarii sau la o data fixa mentionata ( data fixa nu este ) si nici nu7 gasesc scris in monitorul oficial abrogarea
Stimata doamna, Noul Cod penal inca nu a intrat in vigoare si nici nu se cunoaste data intrarii.
Dvs va judecati pe Codul penal in vigoare (cel vechi, cum il numiti), iar daca intre timp va intra Noul Cod penal in vigoare nu veti fi judecata pt sclavie, deci nu aveti pt ce sa va faceti griji.