Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Ce cod penal era in vigoare in anul 2010?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Ce cod penal era in vigoare in anul 2010?

Buna dimineata,
In anul 2010 ce cod penal era in vigoare, vechiul cod penal sau noul cod penal, avand in vedere ca L.nr.286/2009, privind codul penal a fost publicata in Monitorul Oficial nr.510/24.07.2009 ?
O lege nu intra in vigoare din momentul publicarii in M.O.?
Multumesc mult,
vodzila57 a scris:

O lege nu intra in vigoare din momentul publicarii in M.O.?
Multumesc mult,

Legea se publică în Monitorul Oficial al României şi intră în vigoare la 3 zile de la data publicării sau la o dată ulterioară prevăzută în textul ei.
Dar in 1021 ce cod penal era in vigoare,vechiul sau noul?
Corectez, in 2010 ce cod penal era in vigoare, vechiul sau noul?

Editat de moderator simonette12- motiv pct.1.3 din Regulament ( aveti posibilitatea sa editati mesajul in 30 de minute de la publicare daca doriti sa-l corectati)
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Vechiul Cod penal era in vigoare in 2010.

Noul Cod Penal a intrat în vigoare la data de 01.02.2014.
Multumesc mult,
In ce priveste suspectul, i se aplica legea penala mai favorabila acestuia. Asta inseamna ca suspectul, daca e gasit vinovat, este pedepsit conform Codului Penal (nou sau vechi) care ii este cel mai favorabil.