Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Interpretare art 446 din legea nr.286/2009
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Interpretare art 446 din legea nr.286/2009

Va rog daca se poate sa-mi dati o parere (interpretare) referitoare la art.446,alin.1,2 si3 din codul penal din 25 iunie 2009. legea 286
Din ce inteleg eu codul penal a fost abrogat si pana in feb.2014 cand a intrat in vigoare noul cod penal Romania nu a avut cod penal
Se pare ca asa e. Practic, scrie ca intra in vigoare peste x timp, insa in acelasi timp abroga vechea lege fara sa specifice data abrogarii. Asta inseamna 3 zile de la publicare. Asta da scapare....
lucianrosca, utilizator
Nu ati inteles bine :)
ART. 446 C.P.
Intrarea în vigoare
(1) Prezentul cod intră în vigoare la data care va fi stabilită în legea pentru punerea în aplicare a acestuia, cu excepţia dispoziţiilor alin. (2) şi alin. (3), care intră în vigoare la 4 zile de la data publicării în Monitorul Oficial al României, Partea I, a prezentului cod.
(2) Legea nr. 301/2004 - Codul penal, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 575 din 29 iunie 2004, cu modificările ulterioare, şi Legea nr. 294/2004 privind executarea pedepselor şi a măsurilor dispuse de organele judiciare în cursul procesului penal, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 591 din 1 iulie 2004, cu modificările ulterioare, se abrogă.
(3) În termen de 12 luni de la data publicării prezentului cod în Monitorul Oficial al României, Partea I, Guvernul va supune Parlamentului spre adoptare proiectul de lege pentru punerea în aplicare a Codului penal.

LPACP

TITLUL IV
Dispoziţii tranzitorii şi finale

ART. 246
Legea nr. 286/2009 privind Codul penal, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 510 din 24 iulie 2009, cu modificările şi completările ulterioare, intră în vigoare la data de 1 februarie 2014.
A existat un Cod penal din 2004 care nu a intrat in vigoare niciodata. Pana la intrarea in vigoare a noului cod a fost in vigoare Codul penal din 1968 republicat prin Legea nr. 140/1996.
Buna ziua!

Nu este adevarat. Vechiul cod a fost in vigoare pana la 31 iauniarie 2014, iar noul cod penal a intrat in vigoare la 1 februarie 2014. Deci nu a existat nicio perioada fara cod penal in Romania.

Cu stima.