Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Urgent incadrare cod penal vechi si cod penal nou ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Urgent incadrare cod penal vechi si cod penal nou -articole total diferite

Urgent - greseala art. cod penal vechi -cod penal nou
Buna ziua , daca s-a dispus mandat de arestare preventiva pentru art 208 cp si art 209 cp - cod penal vechi si in codul penal nou aceste articole inseamna nu fu8srt si furt calificat ci sclavie si hartuire , la recurs se poate invoca art.242 alin 1 din noul cod de procedura penala ?

Nu inteleg... nu intra in viguare in termenul scris in art 78 constititie ..adica data publicarii? daca nu atunci cum poate fi discutata in decizia 4 din 17.01.2012 curte constitutionala ? si sunt multe alte decizii ? o lege publicata dar nu este in viguare cu un cod abrogat poate fi discutata in decizii dar nu aplicabila ?
Noul Codul penal va intra in vigoare la data care va fi stabilita in legea pentru punerea in aplicare a acestuia. Fara aceasta lege nu va intra in vigoare.
Dvs faceti confuzie intre coduri si nu e vina dvs ci a legiuitorului care nu e in stare sa duca o treaba pana la capat.
Avem asa:
1. Codul penal din 1968 - care este inca in vigoare si se tot incearca schimbarea lui.
2. Codul penal din 2004, despre care se vorbeste in acea decizie a Curtii Constitutionale - prin acesta s-a incercat schimbarea Codului penal din 1968, dar nu a mai fost dusa pana la capat asa ca nu a fost niciodata in vigoare, deci a ramas tot cel din 1968.
3, Codul penal din 2009 - prin care se incearca acelasi lucru ca in 2004, nu e in vigoare si asteptam sa vedem daca va intra vreodata.

Acea exceptie de neconstitutionalitate care a ajuns la CCR este o aberatie ridicata de un avocat (si el stie asta) care a fost respinsa ce CCR deoarece din moment ce a fost investita cu solutionarea ei trebuia sa dea o hotarare.