Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA tva la incasare
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

tva la incasare

firma platitor de tva care depaseste pe perioada 01.10.2011-30.09.2012 plafonul de 2250000 , trebuie sa depuna notificare ? ? , nu am citit ca trebuie
statul ma inregistreaza automat ca platitor de tva la incasare ?? de unde stie statul cifra de afacere a firmelor pe care le inregistreza automat
OG 15/2012, art II
(2) În scopul aplicării prevederilor alin. (1), persoana impozabilă care
aplică sistemul TVA la încasare începând cu data de 1 ianuarie 2013 are
obligația să depună la organele fiscale competente
, până la data de 25
octombrie 2012 inclusiv, o notificare din care să rezulte ca cifra de afaceri
realizată în perioada 1 octombrie 2011 ‐ 30 septembrie 2012 inclusiv nu
depăşeşte plafonul de 2.250.000 lei. Dispozițiile art. 134^2 alin. (3) lit. b), alin.
(4) ‐ (8), alin. (10) şi (11), precum şi ale art. 156^3 alin. (12) din Legea nr.
571/2003, cu modificările şi completările ulterioare, se aplică în mod
corespunzător şi de către aceste persoane impozabile. În situația în care
persoana impozabilă nu depune notificarea prevăzută la prima teza, aceasta va
fi înregistrată din oficiu
de organele fiscale competente în Registrul
persoanelor impozabile care aplică sistemul TVA la încasare, prevăzut la art.
156^3 alin. (13) din Legea nr. 571/2003, cu modificările şi completările
ulterioare, până la data de 1 ianuarie 2013, urmând a aplica sistemul TVA la
încasare începând cu data de 1 ianuarie 2013.

Intradevar prevederile de mai sus sint foarte neclare. Grea mai este limba romana pentru cel care a "compus" acest articol!!!!!

Eu inteleg ca numai cei care aplica sistemul tva la incasare trebuie sa depuna acea notificare.
Posibil ca verificarea persoanelor ce ar trebui inregistrate din oficiu se va face pe baza Deconturilor de tva depuse pe perioada oct 2011 - sept 2012.
Cifra de afaceri care sta la baza aplicarii sistemului tva la incasare nu este aceeasi cu CA din bilant.

Sper ca pina in 25.10.2012 sa apara normele care sa dea lamuriri suplimentare.