Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA declaratia 300
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

declaratia 300

De la 01.01.2012 in declaratia 300 se completeaza obligatoriu 17.1 si 27.1 cu datele din Declaratia 394? Sumele pot fi egale sau mai mari decat cele din randul 17 si respectiv 27. Multumesc anticipat
D 300 nu se completeza "cu datele" din D394.:)
Trebuie ca informatiile din randurile amintite de dvs din D300 sa fie la fel cu cele din D 394(cu usoara diferenta de 1, 2 lei, care rezulta din rotunjirile pe care D 394 le aplica)
ela david a scris:

Trebuie ca informatiile din randurile amintite de dvs din D300 sa fie la fel cu cele din D 394(cu usoara diferenta de 1, 2 lei, care rezulta din rotunjirile pe care D 394 le aplica)

Nu este obligatorie aceasta corelatie.
Corelatia de mai sus corespunde unei situatii: atunci cind vinzarile sint numai catre platitori de tva si nu se achizitioneaza combustibili pe baza bonurilor fiscale.

In declaratia 394 nu se declara vinzarile catre neplatitori de tva si cumpararile de combustibili pe bonuri.
Sumele de la rindul 17.1 si 27.1 trebuie sa fie egale (cu mici diferente de la rotunjiri) sau mai mici decit cele de la rindul 17 si 27. Mai mari nu pot fi niciodata.