Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... plan de pregatire profesionala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

plan de pregatire profesionala

Este obligatorie existenta unui plan de pregatire profesionala in cadrul contractului colectiv de munca la nivelul unitatii?
Potrivit art.195 C.mun. :
(1) Angajatorul persoană juridică care are mai mult de 20 de salariaţi elaborează anual şi aplică planuri de formare profesională, cu consultarea sindicatului sau, după caz, a reprezentanţilor salariaţilor.
(2) Planul de formare profesională elaborat conform prevederilor alin. (1) devine anexă la contractul colectiv de muncă încheiat la nivel de unitate.
....

Asadar , din textul de lege reiese ca in cazul unui angajator care are mai mult de 20 de salariati, planul de formare profesionala este anexa la ccm incheita la nivel de unitate.
Ce se intampla in cazul in care elaborez un astfel de plan de pregatire profesionala, dar nu reusesc sa-l respect?
Lucrez la o firma de constructii unde fluctuatia de personal e la ea acasa. Unul vine, altul pleaca.
Sunt sanse foarte mari ca personalul ce necesita calificat atunci cand elaborez planul de calificare sa difere foarte mult de personalul de peste jumatate de an... Lucrurile se schimba atat de repede aici, incat orice plan as elabora acum, nu va mai fi valabil peste cel mult jumatate de an
Nu se intampla nimic in cazul care nu-l puteti respecta ... in acest caz, salariatii pot demisiona fara preaviz.
Va multumesc pt raspunsuri