Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... conditii de pensionare si consecintele
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

conditii de pensionare si consecintele

data nasterii 26.06.1955
armata tr. 09.1975 061976
cursuri universitare zi 1976 -1981
activitate in cimpul muncii:
08.1981 - 082002 lucrat continuu
08.2002 - 04.2003 somaj
04.2003 - 05.2009 lucrat continuu
05.2009 - 11.2010 somaj
03.2011 - 09. 2012 lucrat continuu
10.2012 somaj
cu ce ramin si ce pierd la pensionarea anticipata, si cind e bine de pensionat
va multumesc
1. Pentru un barbat nascut in inuie 1955 varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. - Perioadele de armata si de facultate la zi sunt perioade asimilate stagiului de cotizare si se valorifica la pensia pentru limita de varsta.
- Perioadele in care ati fost in somaj indemnizat sunt stagii de cotizare la pensie.
- Din datele prezentate de dvs. aveti un stagiu de cotizare, pana acum, de 31 de ani.

3. Puteti sa solicitati pensie pentru limita de varsta la 65 de ani, in iunie 2020.

4. Puteti sa solicitati pensie anticipata (fara diminuare) la 60 de ani, in iunie 2015, daca atunci veti avea un stagiu de cotizare de 43 de ani.

5. - Puteti sa solicitati pensie anticipata partiala la 60 de ani, in iunie 2015, daca atunci veti avea un stagiu de cotizare de 35 de ani.
- Diminuarea pensiei este de 0,75% pentru fiecare luna de anticipare.
- La data de 26.26.2020 pensia anticipata partiala se transforma din oficiu in pensie pentru limita de varsta, care se va recalcua prin se va eliminarea diminuarii si prin adaugarea adauga perioadelor asimilate (armata si facultatea) si a eventualelor stagii de cotizare realizate in perioada de suspendare a platii pensiei anticipate partiale.