Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cum se calculeaza indemnizatia pt concediul prenatal ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cum se calculeaza indemnizatia pt concediul prenatal in caz de somaj?

Am inteles cum se calculeaza indemnizatia pt concediul prenatal in cazul in care esti salariat, dar ce se intampla atunci cand esti in somaj?
Pana in luna august 2012 am lucrat la o societate care a dat faliment (avand un salar de 1700 lei brut), in luna septembrie am depus actele de somaj si mi s-a aprobat formidabila suma de 375 lei, iar acum ca mi s-a aprobat somajul imi pot depune actele pt concediul prenatal (fiind insarcinata in 33 saptamani) si as dori sa stiu daca formula de calcul pt indemnizatia de concediu prenatal este aceeasi sau in acest caz se schimba? Tin sa mentionez ca in ultimele 2 luni lucrate (iulie-august) am beneficiat de concediu medical avand probleme cu sarcina.
1. Indemnizatia pentru concediul de maternitate este 85% din baza de calcul.

2. In baza de calcul intra si perioadele in care sunteti in concediu medical sau in somaj, cu indemnizatiile aferente.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Va multumesc frumos pentru raspuns!