Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Sanctiune contraventionala cu/fara permis?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Sanctiune contraventionala cu/fara permis?

Buna ziua,

Sunt oprit in trafic de catre un echipaj pentru ca am depasit coloana de masini aflata sa semafor. Teoretic permisul se suspenda 30 de zile.

Mi se cer actele, iar eu nu am permisul la mine.

Ce se poate intampla? Imi da amenda pentru neprezentarea actelor? Imi suspenda permisul? Dar cum? daca eu nu il am la mine. Sau si una si alta?

Va multumesc anticipat!
concret, ati primit sau nu procesul verbal? ce anume doriti sa stiti daca este legala manierea in care ati fost sanctionat contraventional ( in cazul in care ati primit procesul-verbal)? faptul ca nu aveati asupra dumneavoastra permisul este relevant doar ceea ce priveste aplicarea sanctiunii privitoare la neprezentarea actelor. Suspendarea exercitarii dreptului de a conduce autovehicule poate fi aplicata indiferent daca un conducator detine sau nu permisul de conducere asupra sa, conducatorul avand obligatia ulterioara de a preda permisul organelor de politie.
Alin Gon, Avocat
si una si alta. veti fi amendat fie ptr lipsa actelor fie ptr refuzul de a arata actele agentului de politie + depasirea coloanei de masini oprite la culoarea rosie a semaforului.

plasticul nu are nici o legatura su suspendarea dreptului de a conduce - se poate face si fara sa predati plasticul roz/albastru
nu am intalnit o asemenea situatie, in eventualitatea in care as primi. ma interesa daca mai pot sau nu sa mai conduc.

Va multumesc pentru raspunsuri.
alcs_alx, utilizator
veti primi acasa pv privind suspendarea permisului si notificarea sa il predati in 5 zile sub sanctiunea prelungirii perioadei de suspendare cu inca 30 de zile.