Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii CIBS RETINERE SALARIU
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

CIBS RETINERE SALARIU

Buna ziua,
Am observat pe fluturasul de salariu ca mi se opreste un anume CIBS, as dori sa stiu ce inseamna acest CIBS, mentionez ca lucrez la o institutie de stat!
Va rog sa ma lamuriti si pe mine in legatura cu ceea ce am specificat mai sus!
De ce nu intrebati institutia la care va desfasurati activitatea? Ei sunt cei mai in masura sa va raspunda? Stopajul la sursa este format din:
-contributie la fondul public de pennsii 10,5 %
-contribuie la fondul de sanatate 5,2 %
-contrbutie la fondul de somaj 0,5 %
-impozitul pe venit 16 %
Contributie la fondul de sanatate - 5,5 %.