Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Promovarea functionarilor publici
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Promovarea functionarilor publici

Am o nelamurire! Daca poate cineva sa ma ajute: Am absolvit studii superioare, după aceea m-am incadrat in functia de referent , clasa III, grad asistent, treapta I. Am facut perioada de stagiu, apoi am dat examen, conform legii, pentru promovarea in clasa a functionarilor publici. Am promovat si acest examen si dupa 3 luni am primit si raspuns de la Agentia Nationala a Functionarilor publici. Se aproba transformarea postului, dar cu conditia ca eu sa fi fost functionar public la momentul absolvirii facultatii. Rugamintea mea este sa ma indrumati, sau sa-mi spuneti ce se poate intampla, pot, pana la urma, sa fiu incadrata pe functia noua?Iar drepturile salariale , de care pot beneficia? Va multumesc anticipat!
Deci evident vei ramane la aceeasi clasa si salariu, asta ca sa raspuns si la urmatoarea intrebare a ta. In ceea ce priveste functia pe care ai fi detinut-o, daca ai fi fost promovata , aceasta ar fi fost- Clasa i- Inspector sau Consilier, Asistent, treapta de salarizare 3, cu un salariu mai mare cu maxim 20 % decat cel detinut de tine in acest moment.