avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Donatie proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Donatie proprietate

Buna seara,
In urma unui proces tatal meu a dobandit (mostenit) proprietatea parintilor sai in anul 2011(acestia fiind decedati) . Problema este urmatoarea:
Tatal meu primeste ajutor de handicap si mai detine un apartament in care locuieste impreuna cu mama mea, acum trei zile a primit un plic de la administratia financiara, in aceasta scrisoare se face referire la inapoierea ajutorului de caldura si a celorlante facilitati de care acesta dispune incepand cu data dobandirii. In final tatal meu vrea sa-mi dea mie aceasta proprietate in care defapt si locuiesc de ani buni. Va rog sa-mi spuneti ce modalitate sa aleg pt ca tatal meu sa nu piarda acel ajutor de handicap pe care-l primeste, daca mi-ar dona mie proprietatea ar fi afectat in vreun fel?

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: mitica_nicu , utilizator 20:29, 1 Octombrie 2012
Ajutorul pentru grad de handicap nu poate fi afectat de obtinerea unor bunuri.
mitica_nicu a scris:

Buna seara,
In urma unui proces tatal meu a dobandit (mostenit) proprietatea parintilor sai in anul 2011(acestia fiind decedati) . Problema este urmatoarea:
Tatal meu primeste ajutor de handicap si mai detine un apartament in care locuieste impreuna cu mama mea, acum trei zile a primit un plic de la administratia financiara, in aceasta scrisoare se face referire la inapoierea ajutorului de caldura si a celorlante facilitati de care acesta dispune incepand cu data dobandirii. In final tatal meu vrea sa-mi dea mie aceasta proprietate in care defapt si locuiesc de ani buni. Va rog sa-mi spuneti ce modalitate sa aleg pt ca tatal meu sa nu piarda acel ajutor de handicap pe care-l primeste, daca mi-ar dona mie proprietatea ar fi afectat in vreun fel?

Multumesc.


Buna ziua,
Mentionez ca mai exact plicul a fost trimis de la Directia asist sociala si prot copic, oare acestia se refera la imozitul casei si subventia de caldura, sau mai intra si altceva ?
V-as fi tare recunoscator daca m-ati ajuta cu un sfat, cum sa procedez pt a nu fi afectat tatal meu. ( Maine va merge la Dir asist sociala prot copic pt solutionare, orice sfat de la D-voastra ar fi bine venit! )

Multumesc.
Buna ziua,
Mentionez ca mai exact plicul a fost trimis de la Directia asist sociala si prot copic, oare acestia se refera la imozitul casei si subventia de caldura, sau mai intra si altceva ?
V-as fi tare recunoscator daca m-ati ajuta cu un sfat, cum sa procedez pt a nu fi afectat tatal meu. ( Maine va merge la Dir asist sociala prot copic pt solutionare, orice sfat de la D-voastra ar fi bine venit! )



Plicul primit era pt subventia de caldura, in final tatal va trebui sa restituie subventia de caldura incepand cu data dobandirii.
Oare de acum sa se astepte si la impozitul de casa la care este scutit?


Multumesc.
Ultima modificare: Luni, 1 Octombrie 2012
mitica_nicu, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Subventie caldura covrigel2004 covrigel2004 Buna Ziua, Se poate sa imi spuneti si mie daca baiatul proprietarului poate fi solicitantul subventiei de caldura?! Deoarece acesta traieste in uniune ... (vezi toată discuția)
O persoana proprietara de apartament la bloc,declara la asociatia ... garleanu garleanu O persoana proprietara de apartament la bloc,declara la asociatia de locatari ca nu locueste in apartament decit ocazional (pina in 15 zile pe luna) se ... (vezi toată discuția)
Proiect o. u. g. - protectie sociala in sezonul rece Adriantot Adriantot S-a dat publicitatii proiectul OUG privind masurile de protectie sociala in sezonul rece. Primul capitol \"Modalitati de facturare a energiei termice\", este ... (vezi toată discuția)