Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... despre termenul de prescriere, nu doar pareri, ci baza ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

despre termenul de prescriere, nu doar pareri, ci baza legala

Buna seara! Pentru un credit contractat in 2008, s-au achitat rate pana la cea aferenta lunii decembrie 2009. Dupa aceea, au urmat desigur telefoane si adrese, intai din partea bancii, apoi a unei firme de recuperare, iar in 2012 din nou din partea bancii. Singura masura concreta a intervenit in mai 2012, o sentinta de incuviintare a executarii silite, care a ramas doar pe hartie, intrucat persoana in cauza nu detine venituri si nici bunuri, ba mai mult nici nu se afla in tara de aproape 2 ani. Intrebare: care este articolul de lege care reglementeaza termenul de prescriere a unei datorii si conditiile in care se aplica prescrierea? Va multumesc anticipat pentru raspunsuri: :help:
Nu, notificarea nu e act incepator de executare, nu intrerupe prescriptia.
Multumesc pentru raspunsul prompt!! :vishenka:
narcisa_salbatica, utilizator