Forum Discuţii juridice Executare silită executor judecatoresc
Discuție deschisă în Executare silită

executor judecatoresc

Stie cineva daca este OK sa dau sentinta in original la un executor fara sa am un contract ? (am contactat mai multi, nimeni nu vrea sa facem contract) E posibil ca executorul sa execute rau platnicul si sa ia banii mei in cazul in care nu am nici un contract cu executorul?
Multumesc
Recent s-a suspendat prevederea din Statutul UNEJ care interzicea incheierea contractelor. Deci se poate incheia un contract, dar e de stiut ca el nu este obligatoriu.
In practica, cel mai des intalnita este situatia redactarii unui proces-verbal de cheltuieli, care include costurile si cateva conditii minimale privind executarea, in functie de fiecare executor.
Executarea este supusa prevederilor din Codul de Procedura Civila, nu raporturilor contractuale dintre parti.