Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... prima pt. nastere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

prima pt. nastere

este adevarat ca firma la care lucrez este obligata sa-mi dea o prima la nasterea copilului cu toate ca acest lucru nu este stipulat in contr. colectiv de munca?daca da, ce ar trebui sa fac avand in vedere ca sotul meu lucreaza in aceeasi firma?
mersi
Sunt medic rezident, am depus anul trecut in iunie o cerere pentru prima de nastere, dar Spitalul angajator nu mi-a dat nici un raspuns si nici nu m-a platit. Verbal am primit de la doamna de la salarizare, un raspuns de genul: "Puteti depune cerere dar degeaba, pentru ca nu veti primi nimic. Nici o angajata nu a primit pana acum."
Ce sa fac in aceasta situatie?
Am refacut cererea cu precizarea art din CCMUNN si o voi inscrie la registratura Spitalului, dar ma tem de acelasi refuz. Ma sfatuiti va rog cum ar trebui sa procedez mai departe? Cat timp dupa nasterea copilului pot primi acest drept? Am nascut in mai 2008.
Multumesc!
Fiind vorba de un drept salarial, acesta se prescrie intr-un termen de 3 ani. Faceti cererea asa cum azi zis si inregistrati-o la registratura, dar sa aveti si un exemplar pe care sa primiti numar de inregistrare....si in cazul in care nu va achita aceea suma, va adresati instantei de judecata. Fiind vorba de un litigiu de munca, instanta competenta este Tribunalul, iar actiunea este scutita de taxa de timbru si timbru judiciar. Aveti posibilitatea sa va adresati instantei pana in mai 2011.
Buna ziua! Referitor la aceasta prima acordata de angajator pentru fiecare nastere, imi poate explica cineva cum se procedeaza in cazul in care am nascut al doilea copil inainte sa se termine concediul de crestere a primului copil, iar firma mi-a suspendat contractul de munca pe timpul acelui concediu? Ei mai au sa-mi plateasca o diferenta considerabila de bani din salariul mediu pe unitate pe care mi-l datorau pentru prima nastere (m-au "pacalit" atunci ca ei nu functioneaza pe baza contractului unic la nivel national si imi vor plati o prima practicata de firma), dar au zis ca nu imi mai pot vira bani in cont pe perioada suspendarii. Avand in vedere ca acum se prelungeste cu inca doi ani acea perioada de suspendare a contractului, sunt ei obligati sa-mi mai acorde o prima si pentru cel de-al doilea copil sau nu? Va multumesc anticipat.
2007_rozi a scris:

Fiind vorba de un drept salarial, acesta se prescrie intr-un termen de 3 ani. Faceti cererea asa cum azi zis si inregistrati-o la registratura, dar sa aveti si un exemplar pe care sa primiti numar de inregistrare....si in cazul in care nu va achita aceea suma, va adresati instantei de judecata. Fiind vorba de un litigiu de munca, instanta competenta este Tribunalul, iar actiunea este scutita de taxa de timbru si timbru judiciar. Aveti posibilitatea sa va adresati instantei pana in mai 2011.

Termenul de prescriere nu este 6 luni?De la nasterea copilului?Deoarece nu este drept salarial....
sce76, utilizator
Pentru iustinik

Eu cred ca da, dar daca n-au acordat-o nici pe prima, pentru cea de-a doua + diferente, va ramane, din nefericire, doar instanta:sorry:
sce76, utilizator