Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general factura produse IT catre o firma din Hong Kong
Discuție deschisă în Contabilitate în general

factura produse IT catre o firma din Hong Kong

Buna ziua
Am urmatoarea problema pe care am incercat sa o dezbat cu mai multi contabili dar nu am ajuns la nici un rezultat, asa ca m-am gandit ca poate aici pe forum am mai mult noroc.
O firma din domeniul IT (platitoare de TVA) poate factura produse specifice piese, monitoare etc catre o societate din Hong Kong?Mentionez ca piesele raman la o sucursala din Romania a firmei dar s-a pus conditia facturarii catre sediul central al firmei care este in Hong Kong.
Poate ma ajutati si cu o baza legala?(daca nu cer prea mult).
Va multumesc.
In Codul fiscal avem referitor la T.V.A. avem:

ART. 132 Locul livrării de bunuri

(1) Se consideră a fi locul livrării de bunuri:

a) locul unde se găsesc bunurile în momentul când începe expedierea sau transportul, în cazul bunurilor care sunt expediate sau transportate de furnizor, de cumpărător sau de un terţ. Dacă locul livrării, stabilit conform prezentei prevederi, se situează în afara teritoriului comunitar, locul livrării realizate de către importator şi locul oricărei livrări ulterioare se consideră în statul membru de import al bunurilor, iar bunurile se consideră a fi transportate sau expediate din statul membru de import;

b) locul unde se efectuează instalarea sau montajul, de către furnizor sau de către altă persoană în numele furnizorului, în cazul bunurilor care fac obiectul unei instalări sau unui montaj;

c) locul unde se găsesc bunurile atunci când sunt puse la dispoziţia cumpărătorului, în cazul bunurilor care nu sunt expediate sau transportate;

[...]

ART. 143 Scutiri pentru exporturi sau alte operaţiuni similare, pentru livrări intracomunitare şi pentru transportul internaţional şi intracomunitar

(1) Sunt scutite de taxă:

a) livrările de bunuri expediate sau transportate în afara Comunităţii de către furnizor sau de altă persoană în contul său;

Coroborand cele doua articole, consider ca se factureaza cu T.V.A. avand in vedere ca bunurile nu parasesc Romania.
Va multumesc pentru raspuns si amabiliate.
M-am confruntat cu unele persoane care efectiv imi spuneau ca nu se poate factura pentru Hong Kong , acum ca mi-ati oferit si informatii legate de tva pentru mine este mai mult decat ma asteptam.=D>