avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 384 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Loviri si alte violente
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Loviri si alte violente

Buna seara.Evenimentul petrecut ar fi urmatorul:Ne-am sicanat in trafic cu un alt conducator auto aceasta intrand abuziv in fata mea,in cele din urma ajungand sa ma bage pe contrasens.Am oprit intr-un final,cealalta conducatoare oprind si ea langa mine indignata intrebandu-ma:ce-am facut?Atunci am scuipat-o si i-am dat 2 palme.Femeia a sunat la 112,am fost la politie,am dat declaratii-eu si cu prietena mea si acum asteptam.Intrebarea mea ar fi daca femeia lovita trebuie sa depune plangere in instanta sau instanta se va autosesiza fiind vorba de o infractiune?Plus...la ce sa ma astept?Amenda contraventionala sau penala?Multumesc frumos.
Va multumesc pentru raspunsuri.Totul s-a finalizat cu o amenda administrativa in valoare de 1000+ chetuieli judecata 100 ron.Se poate plati esalonat aceasta amenda?Daca da,unde trebuie sa fac cerere?Termenul pana la executare silita este de 3 luni?Va multumesc!
Trebuie sa stiti ca impotriva ordonantei de NUP aveti dreptul sa formulati plangere in 20 de zile de la comunicare la procurorul ierarhic superior.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Retragere plangere penala pentru tulburare de posesie MayaSeal MayaSeal In ce conditii poti retrage o plangere penala facuta pentru art. 220 C.Pen. ``Tulburare de posesie ?`` (vezi toată discuția)
Calomnie mamiha mamiha astazi,din pacate am trecut printr-o situatie tare neplacuta. Mergand pe strada cu nepotica mea un \"domn\" a inceput sa ma faca in toate felurile pentru ... (vezi toată discuția)
Retragerea plangerii penale - consecinte bukinst bukinst O plangere penala a primit NUP. Partea vatamata a facut contestatie iat prim procurorul a mentinut NUP/ul. In instanta s/a dispus inceperea urmaririi penale. ... (vezi toată discuția)