avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 518 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Retragere plangere penala pentru tulburare de posesie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Retragere plangere penala pentru tulburare de posesie

In ce conditii poti retrage o plangere penala facuta pentru art. 220 C.Pen. ``Tulburare de posesie ?``
Cel mai recent răspuns: MayaSeal , utilizator 10:22, 14 August 2009
Conform art.220 Cod Penal alin.1, ocuparea, in intregime sau in parte, fara drept, a unui imobil aflat in posesia altuia, se pedepseste cu inchisoare de la o luna la 2 ani sau cu amenda.

Alineatul 2 prevede ca daca fapta prevazuta in alin. 1 se savarseste prin violenta sau amenintare ori prin desfiintarea sau stramutarea semnelor de hotar, a unui imobil aflat in posesia altuia, pedeapsa este inchisoarea de la 6 luni la 5 ani.

Daca fapta prevazuta in alin. 2 se savarseste de doua sau mai multe persoane impreuna, pedeapsa este inchisoarea de la unu la 7 ani.

Daca imobilul este in posesia unei persoane private, cu exceptia cazului cand acesta este in intregime sau in parte al statului, actiunea penala se pune in miscare la plangerea prealabila a persoanei vatamate. Impacarea partilor inlatura raspunderea penala.
--------------
:D
Simplu...mergeti la politie si dati o declaratie prin care va retrageti plangerea!B-)
Prin declaratia dvs. data la Politie prin care spuneti ca v-ati impacat, dosarul se va clasa.
"Cand inceteaza cauza,inceteaza si consecintele"-"Cessante causa,cessat effectus"


Astfel cum v-a sfatuit si maestrul Mihai,puteti retrage plangerea in orice moment(chiar si peste 5 minute-la figurat).In aliniatul 4 al art.220 c.pen.(tulburararea de posesie) este stipulat expres ca"impacarea inlatura raspunderea penala".Nu trebuie decat sa aratati aceasta printr-o declaratie data in fata organului de urmarire penala sau a celui care efectueaza cercetarea judecatoreasca.
Pt. Dl.Mihai Grigore
Daca dv. ati detine un cod penal cu modificarile aparute dupa 2005 ati cita corect acea infractiune . Astfel in codul meu penal actualizat ianuarie 2009 art. 220 c. pen altul este continutul infractiunii , astfel :
ART. 220
Tulburarea de posesie
`` Ocuparea, în întregime sau în parte, fără drept, a unui imobil aflat în posesia altuia, fără consimţământul acestuia sau fără aprobare prealabilă primită în condiţiile legii, ori refuzul de a elibera imobilul astfel ocupat se pedepseşte cu închisoare de la 1 la 5 ani.
Dacă fapta prevăzută în alin. 1 se săvârşeşte prin violenţă sau ameninţare ori prin desfiinţarea semnelor de hotar, a reperelor de marcare, pedeapsa este închisoarea de la 2 la 7 ani.
Dacă fapta prevăzută în alin. 2 se săvârşeşte de două sau mai multe persoane împreună, pedeapsa este închisoarea de la 3 la 15 ani.
Împăcarea părţilor înlătură răspunderea penală.``
Intrebarea nu era chiar degeaba pusa . Dupa cum vedeti nu e necesara plangerea prealabila . Astfel stand lucrurile - in ce conditii imi pot retrage plangerea .
Prefer sa mi se raspunda de catre cineva care chiar stie despre ce este vorba - folosindu-se de textele in vigoare iar in momentul in care isi spune parerea cu nonsalanta `` simplu...mergeti la Politie si dati o declaratie sa va retrageti plangerea `` sa stie despre ce vorbeste .
Multumesc de intelegere
MayaSeal a scris:

Pt. Dl.Mihai Grigore
Daca dv. ati detine un cod penal cu modificarile aparute dupa 2005 ati cita corect acea infractiune . Astfel in codul meu penal actualizat ianuarie 2009 art. 220 c. pen altul este continutul infractiunii , astfel :
ART. 220
Tulburarea de posesie
`` Ocuparea, în întregime sau în parte, fără drept, a unui imobil aflat în posesia altuia, fără consimţământul acestuia sau fără aprobare prealabilă primită în condiţiile legii, ori refuzul de a elibera imobilul astfel ocupat se pedepseşte cu închisoare de la 1 la 5 ani.
Dacă fapta prevăzută în alin. 1 se săvârşeşte prin violenţă sau ameninţare ori prin desfiinţarea semnelor de hotar, a reperelor de marcare, pedeapsa este închisoarea de la 2 la 7 ani.
Dacă fapta prevăzută în alin. 2 se săvârşeşte de două sau mai multe persoane împreună, pedeapsa este închisoarea de la 3 la 15 ani.
Împăcarea părţilor înlătură răspunderea penală.``
Intrebarea nu era chiar degeaba pusa . Dupa cum vedeti nu e necesara plangerea prealabila . Astfel stand lucrurile - in ce conditii imi pot retrage plangerea .
Prefer sa mi se raspunda de catre cineva care chiar stie despre ce este vorba - folosindu-se de textele in vigoare iar in momentul in care isi spune parerea cu nonsalanta `` simplu...mergeti la Politie si dati o declaratie sa va retrageti plangerea `` sa stie despre ce vorbeste .
Multumesc de intelegere

Indiferent ce Cod Penal detin eu daca dvs ati cunoaste limba romana (lucru de care ma indoiesc foarte serios ati sti sa cititi singura si sa interpretati " IMPACAREA PARTILOR INLATURA RASPUNDEREA PENALA".
Dar banuiesc ca este mult mai usor sa scrieti un mesaj si sa asteptati sa va cada un raspuns!
Deh...limba romana este polisemantica!B-)
Eu chiar stiu despre ce se vorbeste in propozitie ..dvs cunoasteti limba romana?
Ultima modificare: Joi, 13 August 2009
MIHAI GRIGORE, Avocat

Alte discuții în legătură

Tulburare de posesie/ autor necunoscut bukinst bukinst In cayul unei tulburari de posesie cu autori necunoscuti /ocuparea unor terenuri agricole/ politia sesizata a efectuat cercetarile specifice si a depistat ... (vezi toată discuția)
Retragere dosar penal ContSters11166 ContSters11166 O persoana juridica intenteaza proces penal - delapidare,impotriva unui angajat. Am urmatoarele intrebari: 1. Persoana juridica depune declaratie la politie ... (vezi toată discuția)
Violare domiciliu danyyyyy danyyyyy buna ziua va rog am nevoie de un model de plangere catre politie de violare de domiciliu, am o proprietate (un teren) pe care sa construit o cabana fara ... (vezi toată discuția)