Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Retragere plangere penala pentru tulburare de posesie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Retragere plangere penala pentru tulburare de posesie

In ce conditii poti retrage o plangere penala facuta pentru art. 220 C.Pen. ``Tulburare de posesie ?``
Conform art.220 Cod Penal alin.1, ocuparea, in intregime sau in parte, fara drept, a unui imobil aflat in posesia altuia, se pedepseste cu inchisoare de la o luna la 2 ani sau cu amenda.

Alineatul 2 prevede ca daca fapta prevazuta in alin. 1 se savarseste prin violenta sau amenintare ori prin desfiintarea sau stramutarea semnelor de hotar, a unui imobil aflat in posesia altuia, pedeapsa este inchisoarea de la 6 luni la 5 ani.

Daca fapta prevazuta in alin. 2 se savarseste de doua sau mai multe persoane impreuna, pedeapsa este inchisoarea de la unu la 7 ani.

Daca imobilul este in posesia unei persoane private, cu exceptia cazului cand acesta este in intregime sau in parte al statului, actiunea penala se pune in miscare la plangerea prealabila a persoanei vatamate. Impacarea partilor inlatura raspunderea penala.
:D
Simplu...mergeti la politie si dati o declaratie prin care va retrageti plangerea!B-)
Prin declaratia dvs. data la Politie prin care spuneti ca v-ati impacat, dosarul se va clasa.
"Cand inceteaza cauza,inceteaza si consecintele"-"Cessante causa,cessat effectus"

Astfel cum v-a sfatuit si maestrul Mihai,puteti retrage plangerea in orice moment(chiar si peste 5 minute-la figurat).In aliniatul 4 al art.220 c.pen.(tulburararea de posesie) este stipulat expres ca"impacarea inlatura raspunderea penala".Nu trebuie decat sa aratati aceasta printr-o declaratie data in fata organului de urmarire penala sau a celui care efectueaza cercetarea judecatoreasca.
Pt. Dl.Mihai Grigore
Daca dv. ati detine un cod penal cu modificarile aparute dupa 2005 ati cita corect acea infractiune . Astfel in codul meu penal actualizat ianuarie 2009 art. 220 c. pen altul este continutul infractiunii , astfel :
ART. 220
Tulburarea de posesie
`` Ocuparea, în întregime sau în parte, fără drept, a unui imobil aflat în posesia altuia, fără consimţământul acestuia sau fără aprobare prealabilă primită în condiţiile legii, ori refuzul de a elibera imobilul astfel ocupat se pedepseşte cu închisoare de la 1 la 5 ani.
Dacă fapta prevăzută în alin. 1 se săvârşeşte prin violenţă sau ameninţare ori prin desfiinţarea semnelor de hotar, a reperelor de marcare, pedeapsa este închisoarea de la 2 la 7 ani.
Dacă fapta prevăzută în alin. 2 se săvârşeşte de două sau mai multe persoane împreună, pedeapsa este închisoarea de la 3 la 15 ani.
Împăcarea părţilor înlătură răspunderea penală.``
Intrebarea nu era chiar degeaba pusa . Dupa cum vedeti nu e necesara plangerea prealabila . Astfel stand lucrurile - in ce conditii imi pot retrage plangerea .
Prefer sa mi se raspunda de catre cineva care chiar stie despre ce este vorba - folosindu-se de textele in vigoare iar in momentul in care isi spune parerea cu nonsalanta `` simplu...mergeti la Politie si dati o declaratie sa va retrageti plangerea `` sa stie despre ce vorbeste .
Multumesc de intelegere
MayaSeal a scris:

Pt. Dl.Mihai Grigore
Daca dv. ati detine un cod penal cu modificarile aparute dupa 2005 ati cita corect acea infractiune . Astfel in codul meu penal actualizat ianuarie 2009 art. 220 c. pen altul este continutul infractiunii , astfel :
ART. 220
Tulburarea de posesie
`` Ocuparea, în întregime sau în parte, fără drept, a unui imobil aflat în posesia altuia, fără consimţământul acestuia sau fără aprobare prealabilă primită în condiţiile legii, ori refuzul de a elibera imobilul astfel ocupat se pedepseşte cu închisoare de la 1 la 5 ani.
Dacă fapta prevăzută în alin. 1 se săvârşeşte prin violenţă sau ameninţare ori prin desfiinţarea semnelor de hotar, a reperelor de marcare, pedeapsa este închisoarea de la 2 la 7 ani.
Dacă fapta prevăzută în alin. 2 se săvârşeşte de două sau mai multe persoane împreună, pedeapsa este închisoarea de la 3 la 15 ani.
Împăcarea părţilor înlătură răspunderea penală.``
Intrebarea nu era chiar degeaba pusa . Dupa cum vedeti nu e necesara plangerea prealabila . Astfel stand lucrurile - in ce conditii imi pot retrage plangerea .
Prefer sa mi se raspunda de catre cineva care chiar stie despre ce este vorba - folosindu-se de textele in vigoare iar in momentul in care isi spune parerea cu nonsalanta `` simplu...mergeti la Politie si dati o declaratie sa va retrageti plangerea `` sa stie despre ce vorbeste .
Multumesc de intelegere

Indiferent ce Cod Penal detin eu daca dvs ati cunoaste limba romana (lucru de care ma indoiesc foarte serios ati sti sa cititi singura si sa interpretati " IMPACAREA PARTILOR INLATURA RASPUNDEREA PENALA".
Dar banuiesc ca este mult mai usor sa scrieti un mesaj si sa asteptati sa va cada un raspuns!
Deh...limba romana este polisemantica!B-)
Eu chiar stiu despre ce se vorbeste in propozitie ..dvs cunoasteti limba romana?
MIHAI GRIGORE, Avocat