Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... alocatie europeana
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

alocatie europeana

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati si pe mine cu o informatie, daca se poate.
Sunt divortata si am un copil minor. Tatal copilului locuieste de mai multi ani in Anglia si lucreaza cu acte in regula acolo.Am incercat sa iau legatura cu el sa discutam problema alocatiei copilului dar nu-l lasa concubina sa discute cu mine.
Pentru ca baiatul meu sa poata beneficia de acest drept de a-si completa alocatia din Romania cu cea din Anglia, cum sa procedez, daca tatal nu vrea sa coopereze in acest sens?
Va multumesc.
Intrati pe
www.avocatnet.ro/content/for...
si va veti lamuri.
Ca sa obtineti acea alocatie europeana va trebui si ajutorul tatalui , intrucat acesta lucreaza in UK si nu dvs ... Un cetatean roman care desfasoara o activitate salariala sau independenta intr-un alt stat membru U.E. altul decat statul de resedinta pentru a beneficia de de prestatii familiale trebuie sa prezinte la A.J.P.S. formularul E411, direct ori prin intermediul institutiilor competente din statul undeisi desfasoara activitatea, formularul ce reprezinta cererea de informatii privind dreptul la prestatiile exportabile.