Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Transfer secretar comuna-consilier juridic
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Transfer secretar comuna-consilier juridic

Credeti ca este posibil, legal, un transfer in interes de serviciu/ la cerere din functia de secretar comuna in functia de consilier jurudic la Institutia Prefectului???? Mentionez ca transferul este dintr-o functie pe perioada nedeterminata pe o functie temporar valabila, iar eu sunt de acord cu acest transfer, cunoscând şi acceptând riscul ca postul sa fie oricând reocupat de titularul postului.
transferul nu poate avea loc pe o functie publica decat daca este vacanta. asa scrie in legea 188. ea presupune renuntarea definitiva la postul al carei titular esti, si acceptarea unei functii vacante pe care sa o ocupi pe perioada nedeterminata urmare a operarii transferului, cu respectarea conditiilor de ocupare a functiei de executie in speta, potrivit legii si fisei de post.
de mentionat ca, transferul intre o UAT si o prefectura nu poate avea loc decat in interes de serviciu, fiind reglementata in mod expres imposibilitatea de a efectua un transfer la cerere intre o institutie/autoritate din administratia publica locala si una din administratia publica centrala.
in calitate de secretar de UAT ar fi trebui sa stiti asta.
deci pe scurt, nu. nu este legal transferul de orice fel in cazul in care functia pe care urmeaza a fi realizat transferul este o functie temporar vacanta.
mutumesc, stiam asta numai ca speram sa nu fie asa, oricum mutlumesc.