Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA tva la cheltuieli in avans
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

tva la cheltuieli in avans

Buna,
Firma de constructii efectueaza lucrare de 15000 eur.
Inchiriaza spatiu in cladirea amenajata, si in luna septembrie 2012 primeste factura de chirie 15000 eur cu tva pentru per.august 2012 aprilie 2014 conform contact de in chiriere.
Intre cele doua firme se incheie pv de compensare .
Am inregistrat factura pe ct.471 si voi descarca lunar pe cheltuiala cv chirie.
Inrebarea este cum inregistrez tva-ul?
Lunar aferent chiriei inregistrata pe cheltuiei sau
avind in vedere plata in avans (pv de compensare f.chirie cu f.de lucrare efectuata) pot deduce tot tva-ul in luna septembrie.
logic ar fi tot tva-ul in luna septembrie, si vei raman cu tva de recuperat