avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 507 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA tva la cheltuieli in avans
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

tva la cheltuieli in avans

Buna,
Firma de constructii efectueaza lucrare de 15000 eur.
Inchiriaza spatiu in cladirea amenajata, si in luna septembrie 2012 primeste factura de chirie 15000 eur cu tva pentru per.august 2012 aprilie 2014 conform contact de in chiriere.
Intre cele doua firme se incheie pv de compensare .
Am inregistrat factura pe ct.471 si voi descarca lunar pe cheltuiala cv chirie.
Inrebarea este cum inregistrez tva-ul?
Lunar aferent chiriei inregistrata pe cheltuiei sau
avind in vedere plata in avans (pv de compensare f.chirie cu f.de lucrare efectuata) pot deduce tot tva-ul in luna septembrie.
Cel mai recent răspuns: nicu9999 , utilizator 05:48, 20 Octombrie 2012
logic ar fi tot tva-ul in luna septembrie, si vei raman cu tva de recuperat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Imbunatatire spatiu inchiriat birta birta am un contract de inchiriere de la persoana juridica in care se specifica compensarea chiriei cu cheltuielile de imbunatatire spatiu.care sint inregistrarile ... (vezi toată discuția)
Leasing financiar -inregistrari contabile - este corect? irina petcu irina petcu Am urmatoarea situatie: - In luna februarie 2008, o firma a achizitionat un camion in leasing financiar. In luna septembrie, patronul s-a hotarat sa il ... (vezi toată discuția)
Monografie contabila refacturare utilitati catre chiriasi oliviaUC oliviaUC Buna ziua, O firma al carei obiect de activitate este inchirierea de spatii inregistreaza, conform contractului comercial, 2 tipuri de venit: - din ... (vezi toată discuția)