Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract de munca

buna ziua .
.
angajarea s-a facut in 27 09 2012 , dar am semnat contractul de munca in data de 28 09 2012.
am cerut un exemplar din c.i.m.pentru al putea duce la ajofm gherla pt ca eu beneficiam de somaj in perioada angajarii.
am primit exemplarul din c.i.m. in data de 02 10 2012
am mers la ajofm cu c.i.m. si am primit penalizari de 50 lei, pt ca nu am dus contractul in 24 ore de la angajare.
da cum sa il duc daca eu l-am primit in 2 octombrie si chiar am insistat sa primesc contractul sa il pot duce la ajofm, stiind ca se ajunge la aceste penalizari in perioada somajului
cine trebuie sa plateasca penalizarile eu sau firma care ma angajat?
Intrucat este din culpa angajatorului , acea penalizare trebuie suportata de catre acesta ...
Cu atat mai mult, daca angajatorul dvs. a fost informat de dvs. ca sunteti in plata indemnizatiei de somaj, trebuia sa solicite AJOFM repartitia pentru angajare.
Repartitia pentru angajare nu are niciun suport legal ... in Codul Muncii nu se prevede obligativitatea prezentarii acesteia la incheierea unui nou c.i.m.
In baza Legii nr. 76/2002 cu modificarile si completari ulterioare, prin coroborarea art. 10 si 41(2) este necesara repartitie de la somaj, in special in situatia angajarii unei persoane care provine din cei care beneficiaza de indemnizatie de somaj.
Cu atat mai mult Ordinul MMSS nr. 85/2002 privind aprobarea procedurii de primire si solutionare a cererilor pentru locuri de munca, Anexa 2 - model repartitie
SimonescuC, utilizator
Art.41 alin.2 din Legea nr.76/2002 , cat si art.10 alin.2 din acest act normativ nu prevad necesitatea repartitiei ...