Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Inregistrare in contabilitate diferite produse
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Inregistrare in contabilitate diferite produse

Buna ziua!
Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema:firma a achizitionat cu o factura videoproiector avind valaoarea de 2169,35 Ron,iar cu o alta factura ecran de proiectie montabil pe perete in valoare de 403,22 Ron.Intrebarea mea ar fi:in ce cont este corect inregistrarea lor?
Daca firma nu este platitoare de TVA sau daca valoarea videoproiectorului de 2169,35 lei este fara TVA,firma fiind platitoare de TVA,,il puteti inregistra la mijloace fixe la codul
2.1.26.1.1,cu o durata normala de functionare intre 4 si 8 ani,astfel : 2131 = 404. In ce priveste ecranul de proiectie montabil,il puteti inregistra la materiale de natura obiectelor de inventar astfel 303 = 401 si 603 = 303 si concomitent in cont 8035 D .
Multumesc pentru raspuns.Asa m-am gandit si eu dar nu eram sigura privind durata de functionare si contul.