avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 484 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Inregistrare in contabilitate diferite produse
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Inregistrare in contabilitate diferite produse

Buna ziua!
Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema:firma a achizitionat cu o factura videoproiector avind valaoarea de 2169,35 Ron,iar cu o alta factura ecran de proiectie montabil pe perete in valoare de 403,22 Ron.Intrebarea mea ar fi:in ce cont este corect inregistrarea lor?
Cel mai recent răspuns: kosamaria , utilizator 16:09, 14 Octombrie 2012
Daca firma nu este platitoare de TVA sau daca valoarea videoproiectorului de 2169,35 lei este fara TVA,firma fiind platitoare de TVA,,il puteti inregistra la mijloace fixe la codul
2.1.26.1.1,cu o durata normala de functionare intre 4 si 8 ani,astfel : 2131 = 404. In ce priveste ecranul de proiectie montabil,il puteti inregistra la materiale de natura obiectelor de inventar astfel 303 = 401 si 603 = 303 si concomitent in cont 8035 D .
Multumesc pentru raspuns.Asa m-am gandit si eu dar nu eram sigura privind durata de functionare si contul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Obiect de inventar aroua_79 aroua_79 In luna iunie 2012 am achizitionat un aspirator, contat ca si obiect de inventar care a fost dat in folosinta in aceeasi luna. In luna ianuarie 2013, ... (vezi toată discuția)
Inregistrare fonduri europene cristinapit cristinapit Va rog foarte mult sa ma ajutati cu urmatoarea problema. In urma procesului verbal pentru terminarea lucrarilor au rezultat pe langa mijloace fixe si obiecte ... (vezi toată discuția)
Obiecte de inventar miha miha miha miha am si eu o nelamurire in cea ce priveste ob.de inventar: eu cand le achizitionez fac urmatoarea inregistrare 303/401, 4426/401 si concomitent 603/303 si pe ... (vezi toată discuția)