avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 508 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Permis suspendat pentru 30 de zile, proces verbal de ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Permis suspendat pentru 30 de zile, proces verbal de contravenþie neînmânat

Buna ziua.
Am avut parte in urma cu 3 zile de nefericita ocazie sa dau peste un politist dus cu pluta.
Eu stationam la o intersectie la semafor iar la culoarea verde am plecat moment in care era sa ies in fata unui sofer care a fortat semaforul venind pe rosu din stanga mea.
Domnu politist a considerat ca eu sunt vinovat motivand ca eu am plecat pe rosu , el fiind pe partea cealalta a intersectiei.
Ma oprit , mia dat amenda + retinerea permisului pe 30 de zile.
Eu nu am semnat PV , iar dumnealui a oprit un baiat care trecea cu un scuter si la pus drept "martor" la eveniment.
Nu exista inregistrari video.
Precizez ca mai eram cu 2 colegi in masina pe care ai am martori.
Am dovada de circulatie pe 15 zile. Fapta a fost savarsita in bucuresti unde si lucrez iar domiciliul este in braila.
Intrebarea mea este in cat timp vine PV acasa ca sa pot depune contestatie ?
Daca nu vine in 15 zile si expira dovada de circulatie iar suspendarea devine activa cum sa procedez ?
Eu lucrez ca sofer.
Va multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 22:03, 22 Mai 2013
Multumesc de lamuriri.
Dupa 7 zile de la PV am primit o instintare in care sunt informat ca din data X nu mai am drept de a conduce autoturisme pe o perioada de 30 de zile , dar PV inca nu a sosit.
Pot folosi aceea instintare sa depun contestatie?
numai impotriva procesului verbal se depune plangere.

Art.118. - (1) Împotriva procesului-verbal de constatare a contravenţiilor se poate depune plângere, în termen de 15 zile de la comunicare, la judecătoria în a cărei rază de competenţă a fost constatată fapta.
Nu puteti ,impotriva PV trebuie sa formulati plangerea.
O.G nr. 2/2001.

ART. 26
(1) Dacă agentul constatator aplica si sancÑiunea, iar contravenientul este prezent la încheierea
procesului-verbal, copia de pe acesta si înstiinÑarea de plata se înmânează contravenientului, făcânduse
menÑiune în acest sens în procesul-verbal. Contravenientul va semna de primire.
(2) DispoziÑiile alin. (1) se aplica si fata de celelalte persoane cărora trebuie sa li se comunice copia
de pe procesul-verbal, dacă sunt prezente la încheierea acestuia.
(3) In cazul în care contravenientul nu este prezent sau, desi prezent, refuza sa semneze procesulverbal,
comunicarea acestuia, precum si a înstiinÑării de plata se face de către agentul constatator în
termen de cel mult o luna de la data încheierii.


Ce se antampla daca PV nu ajunge in termenul legal de 30 de zile ?
Se socotesc zile lucratoare sau calendaristic ?
Ultima modificare: Sâmbătă, 20 Octombrie 2012
Teracsro, utilizator

Alte discuții în legătură

Reclamație întârziere comunicare pv Msrius Msrius Cum pot reclama întârzierea intenționată a agentului de circulație de a nu binevoi să trimită procesul verbal pe care am refuzat sa-l semnez, am nevoie ... (vezi toată discuția)
Am dreptul la o alta dovada? dariusnego dariusnego Buna ziua, In data de 17.05.2012 mi s.a retinut permisul de conducere pt neacordare de prioritate la pietoni si am primit dovada de circulatie timp de 15 ... (vezi toată discuția)
Suspendare permis matealecs85 matealecs85 Buna ziua, Am si eu o nelamurire/ intrebare. In cursul zilei de azi mergeam cu autovehicolul pe bld Timisoara dinspre intersectia cu strada Moinesti spre ... (vezi toată discuția)