avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 152 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Scutire impozit
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Scutire impozit

Ce conditii trebuie sa indeplineasca compania si angajatul care lucreaza in domeniul IT, pentru a fi scutiti de impozit?
Cel mai recent răspuns: ramoilis , utilizator 09:34, 17 Octombrie 2012
Temeiul de drept este dat de art. 55 alin. 4 lit. l) Cod fiscal. In ordinul nr. 748/2004 gasiti conditiile reglementate pentru scutire.
A se vedea www.avocatnet.ro/content/for...
www.avocatnet.ro/content/for...
Conditiile privind incadrarea in activitatea de creatie de programe pentru calculator sunt cuprinse in Ordinul 189/2004 al Ministerului Comunicatiilor si Tehnologiei Informatiei, Ordinul 748/2004 al Ministerului Finantelor Publice si Ordinul 250/2004 al Ministerului Muncii, Solidaritatii Sociale si Familiei (M.Of.573/29.06.2004) :
[ link extern ]

Cititi si acest topic :
www.avocatnet.ro/content/for...
Va multumesc mult pentru raspunsuri!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozitul pentru programatori iparaian iparaian Am auzit de faptul ca programatorii sunt scutiti de plata impozitului pe salar. Puteti sa imi spuneti care sunt conditiile, eventual legea in care apare treaba ... (vezi toată discuția)
Scutire impozit ingineri paulica01 paulica01 Buna ziua, va rog, in masura posibilitatilor, sa-mi spuneti cum pot afla daca scutirea de impozit pentru ingineri conform Legii nr. 571/2003 privind Codul ... (vezi toată discuția)
Extindere specializari pentru incadrarea in activitatea de creatie de programe pentru calculator Annwyn Annwyn Ce s-ar putea face pentru includerea unei specializari (ingineria sistemelor multimedia) in anexa 2 a ordinului Nr. 250/189/748 din 31 mai 2004 privind ... (vezi toată discuția)