avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 383 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare definitiva
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare definitiva

Buna ziua ! Am o nelamurire si as vrea sa ma ajutati cu un raspuns. Tatal meu are 57 de ani si 43 de ani de munca. La ce varsta se poate pensiona definitiv fara mari penalitati? Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 17:38, 18 Octombrie 2012
1. Pentru un barbat care are acum 57 de ani varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Poate solicita pensie pentru limita de varsta la 65 de ani.

3. Deoarece are un stagiu de cotizare cu 8 ani mai mare decat stagiul complet de cotizare (35 + 8 = 43 ani) poate solicita pensie anticipata (fara diminuarea pensiei) la varsta de 60 de ani (va primi aceeasi pensie ca si pensia pentru limita de varsta).
Si cam cu cat va fi penalizat daca iese la 58 de ani la pensie?
1. In raspunsul meu am spus ca pensionarea anticipata se poate face la varsta de 60 de ani.

2. Nu se poate pensiona la 58 de ani (decat pensie de invaliditate, daca este cazul).

3. - Dar in cei 43 de ani nu cumva a lucrat si in grupe superioade de munca, in conditii deosebite sau speciale de munca?
- Daca da, atunci spuneti in ce fel de conditii a lucrat (vedeti inregistrarile din carnetul de munca), perioada si s-ar putea sa beneficieze de reducerea varstei standard de pensionare.
In perioadele 01.04.1973 - 21.07.1981 si 21.08.1981 - 31.12.1990 a avut functia de lacatus si ajutor de maistru in sectia IMPLETITORIE si a fost incadrat in grupa a II a de munca .
Ultima modificare: Joi, 18 Octombrie 2012
Moca, utilizator
Parerea mea este ca in cei 43 de ani de munca,intra atat perioada suplimentara in munca de 4 ani si 3 luni(3 luni la 1 an)pentru 17 ani in grupa a II-a,cat si stagiul asimilat(armata).
La varsta de 57 de ani,nu poate avea 43 de ani de munca.

Daca rationamentul meu este corect,avem:
Limita de varsta la 61 de ani si 6 luni.
Pensie anticipata sau anticipata partiala la 60 de ani.
Conditia de stagiu pentru pensie aanticipata este de 43 de ani,fara stagiu asimilat(armata).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 35 de ani,fara stagiu asimilat.
Daca la indeplinirea conditiei de varsta de 60 de ani,indepliniti condtia de stagiu de 43 de ani,fara stagiu asimilat,pensia va fi anticipata,fara penalizare.
Daca nu indepliniti conditia de stagiu de 43 de ani,fara stagiiu asimilat,pensia va fi cu penalizare de 13,5%.
Penalizarea am calculat-o,luand in calcul 17 ani de grupa a II-a in procent de 100%.
Reducerea varstei cu 3 ani si 6 luni,deasemenea am calculat-o pentru 17 ani de grupa in procent 100%.



~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Varsta pensionare ContSters312083 ContSters312083 Buna ziua, Am si eu o intrebare la dumneavoastra,as vrea sa aflu si eu la ce varsta pot iesi la pensie daca am 57 de ani ( nascut in 1957) ,40 de ani de ... (vezi toată discuția)
Cind pot depune dosarul de pensie anticipata vlad george vlad george sint nascut in anul 1952,sex masculin,incadrat in munca din anul 1971 pina in prezent,am o vechime in munca de 43 de ani cu tot cu armata(stagiu ... (vezi toată discuția)
Cand pot iesi la pensie? rupa rupa am vîrsta de 59 ani (13/09/1955). si ca vechime în munca 37 ani . Întrbabare - cind aș putea sa ma pensionez , indiferent de tipul de pensionare / ... (vezi toată discuția)