Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Marca clasa 42 din 2009 interzice folosirea unui nume ...
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Marca clasa 42 din 2009 interzice folosirea unui nume domeniu de internet

Buna ziua,
Ma aflu un fata unei situatii pe care nu o mai inteleg. Avem nume si domeniul de internet "www.gxxx.ro" din 1996, folosit in transporturi din 1990, si avand marca inscrisa la OSIM pe "gxxx" la clasa 39 din 2008 si clasele 12 si 35 din 2010.
In 18.11.2009 un anume DM depune la OSIM marca verbala"gxxx" la clasa 42 pentru "Creare si mentinere de pagini(web-siteuri), la care noi nu ne-am opus deoarece obiectul de activitate al firmei este cel de transporturi.
In 2012, acest DM depune plangere pentru folosirea marcii"gxxx", dupa ce, in prealabil am primit din partea lui mail-uri de amenintare ( in 2011) de a inchide si firma.
Astazi primim telefon de la politista care ancheteaza dosarul, si ne anunta ca a primit de la OSIM raspuns ca noi incalcam legea si ca dosarul va fi trimis mai departe ( asta la 1 an de la darea declaratiilor si a faptului ca desi ne-am interesat de starea dosarului, nu am putut afla nimic, nici prin avocat).
Am aflat intre timp ca acesta lucreaza pentru o firma concurenta de transporturi, cu denumire asemanatoare "gxoxx" , care ne foloseste marca in transporturi ( avand actiune deschisa pentru contrafacerea marcii la clasa 39 si concurenta neloiala) .
Ce ma sfatuiti
Din moment ce domeniul este inregistrat inaintea reclamantului iar firma respectiva are alt obiect de activitate, nu este posibil ca sa va fie interzisa utilizarea numelui de domeniu.

De exemplu Bing.com nu poate solicita inchiderea Bing.ro doar pentru ca numele este acelasi. Atata vreme cat site-ul are alt obiect de activitate, ce nu interfera cu activitatea firmei respective nu ar trebui sa exista probleme.
Buna ziua, va sfatuim sa va aparati drepturile in instanta intrucat dvs aveti drepturi anterioare pentru clasa 39.
Apelati la un avocat specializat pe proprietate industriala.
Mult succes!