Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA control fiscal
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

control fiscal

Am cerut suspendarea controlului de tva din septembrie. AM facut o notificare si am inregistrat-o la registratura cum ca noi suntem gata pentru reinceperea controlului. Cate luni dureaza pana reincepe iar controlul?Cineva care lucreaza la ANAF mi-a spus ca poate dura si 2 ani. Mi s-au batut si niste apropouri pentru a da ceva mita pentru a merge mai repede controlul si pentru a nu fi probleme. Eu nu am de ce sa mi fie frica si banii acestia sunt banii firmei care statul este obligat sa-i dea inapoi. Intr- tara vai de ea cum e Romania, te miri de ce multe firme da faliment. Si nu sunt de acord nici cu o da mita pentru banii mei care ii merit sa ii recuperez ca firma de la stat.
Conform art. 101 alin. 2 Cod procedura fiscala, dupa primirea avizului de inspectie fiscala contribuabilul poate solicita, pentru motive justificate, amanarea datei de incepere a inspectiei fiscale. Aceasta cerere se aproba sau se respinge de catre organul fiscal prin decizie. Daca se aproba amanarea se comunica decizia de aprobare a amanarii care cuprinde si data la care a fost reprogramata inspectia fiscala.
Verificati decizia de aprobare a amanarii.

Lucian Huzum, Consilier juridic
am cerut acea decizei contabilei sa vad daca justifica ceva de genul Imi aduc aminte dina cea decizie ca spunea ca controlul se aproba pentru amanare si noi trebuie sa ne prezentam in termen de 30 de zile pentru a semna acea decizie. Deci normal in acea decizie scrie si cand trebuie controlul reinceput??
Asa prevede textul de lege ca decizia de aprobare a amanarii trebuie sa cuprinda si data la care a fost reprogramata inspectia fiscala. Verificati decizia.
Multumesc frumos pentru raspuns. O sa verific.