Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... sulta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

sulta

Buna ziua!
Am si eu o intrebare daca stie cineva, pe internet nu am reusit sa ma lamuresc...Sulta este o creanta si astfel dreptul de a cere executarea se prescrie in termen de 3 ani sau este o garantie astfel ca dreptul de a cere prescriptia dreptului de a cere executarea se prescrie in termen de 10 ani? Am vazut o solutie a unei Instante cum ca sulta ar fi o garantie...si termenul de prescriptie este de 10 ani...Ce spuneti de asta?
Art 2386 nu se aplica la partaj.
De ce nu s-ar aplica? Pentru că nu este menţionat, expresis verbis, în art.2.368?

Eu cred că, pentru identitate de raţiune, soluţia trebuie să fie aceeaşi şi în cazul sultei rezultate dintr-un partaj. Cu atît mai mult cu cît,m potrivit noului cod civil, partajul nu mai este un act declarativ, apropiindu-se de contractul de vînzare-cumpărare.

Cred că aşa a judecat şi instanţa despre care făcea vorbire userul Bianca Tudose.

Pt ca ar fi adaugare la lege ! Daca legiuitorul voia sa fie inclus, il includea !
L-a inclus. Mi-a scăpat mie iniţial:

acelasi art.2386:

În afara altor cazuri prevăzute de lege, beneficiază de ipotecă legală:

5. coproprietarii, pentru plata sultelor sau a prețului datorat de coproprietarul adjudecatar al imobilului ori pentru garantarea creanței rezultând din evicțiune, asupra imobilelor ce au revenit coproprietarului ținut de o atare obligație;
:hm:

... si mie imi scapa ceva: cum rezulta de aici ca sulta este o garantie si nu un drept de creanta???

:confused::confused: