Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Prelungire CIM
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Prelungire CIM

Daca am incheiat CIM pe perioada determinata din 22.08.12 pana in 19.10.12 societatea doreste prelungirea lui pentru o perioada nedeterminata, in ce zi pot raporta prelungirea in revisal? Pot sa o raportez azi? Multumesc.
1. Din HG 500/2011 privind registrul general de evidenta a salariatilor:

Art.3
(2) Registrul se completeaza in ordinea angajarii si cuprinde urmatoarele elemente:
e) tipul contractului individual de munca;

Art.4
(2) Orice modificare a elementelor prevazute la art. 3 alin. (2) lit. a), c)—g) se inregistreaza in registru cel tarziu in ziua lucratoare anterioara implinirii termenului de 20 de zile lucratoare prevazut la art. 17 alin. (5) din Legea nr. 53/2003, republicata. Exceptie fac situatiile in care modificarile se produc ca urmare a unei hotarari judecatoresti sau ca efect al unui act normativ cand inregistrarea in registru se face in ziua in care angajatorul se prezuma, potrivit legii, ca a luat cunostinta de continutul acestora.

2. Din Codul muncii:

Art.17
(5) Orice modificare a unuia dintre elementele prevazute la alin. (3) in timpul executarii contractului individual de munca impune incheierea unui act aditional la contract, intr-un termen de 20 de zile lucratoare de la data aparitiei modificarii, cu exceptia situatiilor in care o asemenea modificare este prevazuta in mod expres de lege.
@ DiaD

Din 19.10.2012 aveti la dispozitie 19 zile lucratoare pentru a transmite modificarea duratei contrcatului individual de munca ...
Puteti s-ao raportati si astazi aceasta modificare.