Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... FACILITATI FISCALE
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

FACILITATI FISCALE

Detin o I.I. din 2007, nu am incheiat contract cu casa de sanatate insa am fost inregistrat cu datorii insotite de penalitati.
Mai pot beneficia de OG.30/2011 care stabileste anularea sau reducerea penalitatilor?
Daca da, care sunt pasii?
Nu mai puteti. Se anulau daca ati fi achitat pana la 31.12.2011 sau se reduceau cu 50% daca ati fi achitat pana la 30.06.2012
"
1)Pentru obligaţiile fiscale restante la 31 august 2011, penalităţile de întârziere se anulează sau se reduc, astfel:
a)penalităţile de întârziere se anulează dacă obligaţiile principale şi dobânzile aferente acestora se sting prin plată voluntară sau compensare până la 31 decembrie 2011;
b)penalităţile de întârziere se reduc cu 50% dacă obligaţiile principale şi dobânzile aferente acestora se sting prin plată voluntară sau compensare până la 30 iunie 2012."

cititi si aceste topicuri :

www.avocatnet.ro/content/for...