Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ce beneficii am?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ce beneficii am?

Vă rog frumos să-mi răspundeți la următoarele întrebări:
- Ce beneficii aș avea dacă angajez o persoană cu handicap? Am o firmă și mă gândesc să angajez o astfel de persoană foarte talentată și valoroasă.
- Din câte am mai citit, astfel de persoane au din partea statului anumite ajutoare financiare. Dacă angajez aceea persoană, v-a pierde ajutorul care îl are?

Mulțumesc mult.
Aveti un raspuns bine argumentat aici www.avocatnet.ro/content/for...
Îmi puteți spune și unde ar trebui depuse actele pentru a angaja? Ce trebuie să fac eu în calitate de angajator? Ce acte trebuie să-i cer și de unde voi primi acei bani, 1,5 x salariul minim pe economie?
Adresati-va I.T.M. din judetul unde locuiti. Stiu ca aceasta institutie va da un material cu ce documente trebuie sa intocmiti / obtineti pentru a angaja persoane cu handicap.
Se constituie un dosar cu toate aceste documente si din ceea ce imi aduc aminte, dosarul se trimite la Ministerul Muncii pentru avizare / aprobare.
De la 01.01.2011 nu se mai depun c.i.m. spre vizare sau inregistrare la ITM ... angajarea se face normal ...
Iar banii de unde vin și/sau cum îi primesc? Are nevoie să-mi aducă certificatul de handicap? Mă scuzați că pun întrebări, poate prostești, dar sunt nou și vreau să știu mai multe. De abia mi-am înființat o firmă și vreau să știu bine ce trebuie să fac, mă refer dosare, acte, unde să mă duc, de asemenea ce să-i cer persoanei respective.