Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... hotarare nedefinitiva executata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

hotarare nedefinitiva executata

O sentinta civila poate fi investita cu formula executorie cand recursul este depus in termen ,si inca nu este judecat, nici primul termen nu a avut loc , si poate fi executat de executor ,fara sa fie definitivaX-(
Nu constituie motiv pentru neinvestire cu formula executorie a unei hotarari care intruneste diso art 374-377 Codul de procedura civila
In practica instantelor se obisnuieste a se comunica hotararile fara a fi semnate, desi corect este sa fie certificate de catre grefierul care face comunicarea.

Hotararile definitive (cele pronuntate in fond si care prevad ca singura cale de atac recursul sau hotararile date in apel) se pot investi cu formula executorie si se poate porni executarea silita, recursul nefiind suspensiv de executare.