Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... lndemnizatie pentru cresterea copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

lndemnizatie pentru cresterea copilului

Buna.As avea o intrebare:momentan sunt in concediu pentru cresterea copilului,iar la inceputul acestuia am optat pentru varianta de 2 ani.Insa acum cand copilul a implinit un an as vrea sa ma intorc la serviciu.Este posibil sa renunt la concediul pentru 2 ani,sa ma angajez si sa primesc stimulentul de insertie?Va multumesc!
1. Daca ati optat pentru concediu crestere copil (CCC) pana la varsta de 2 ani si reluati activitatea dupa ce implineste copilul 1 an veti beneficia de stimulentul de insertie de 500 lei lunar pana va implini copilul 2 ani.

2. Faceti o cerere catre angajator prin care solicitati incetarea suspendarii contractului individual de munca (CIM) si reluarea activitati in in baza aceluiasi CIM.

3. Cu o copie dupa decizia emisa de angajator de incetare a suspendarii CIM si reluarea activitatii va prezentati la Primarie (unde ati depus actele pentru indemnizatia pentru CCC) si solicitati stimulentul de insertie.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane