Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Formulare plangere CEDO
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Formulare plangere CEDO

Unde pot gasi formularul pt. o plangere CEDO in forma actualizata? am gasit formulare pe mai multe pagini de internet, insa... ma mira diferenta foarte mare dintre ele.
Stimat forumist,

Ultima variantă a aplicației o puteți descărca de pe site-ul CEDO, secțiunea aplicanți - vedeți secțiunea pentru România:
[ link extern ] /

Nu ar trebui să vă mire atât de mult diferențele legate de neactualizare.

Din păcate - eu unul regret foarte mult și cred în utilitatea actuală a sa - Biroul de Informare al Consiliului Europei în București și-a închis oficial activitatea pe data de 15 Decembrie 2010, data Ceremoniei de Închidere.

Acesta este motivul pentru care modelul de cerere disponibil pe site-ul său este în formatul vechi. De altfel, multe surse au preluat modelul disponibil pe site-ul Biroului, model neactualizat în prezent, din cauzele anterior menționate.

Cu stimă.
andreigrigoriu, moderator
Inca doua intrebari:

1. observ acolo spatii de completat, trebuie sa le completez cu stiloul? scris de mana? sau pot sa scriu la calculator?

2. pot sa scriu ingrosat, in cazul in care doresc sa evidentiez ceva f. important?
Stimat forumist,

Conform pct. 10 al Instrucțiunilor Practice emise de către Președintele Curții, o aplicație trebuie să fie scrisă lizibil, și, preferabil, dactilografiată.

Evident, prin dactilografiere se poate înțelege tehnoredactare computerizată.

Cu stimă.
andreigrigoriu, moderator