Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Infiintare firma consultanta si audit
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Infiintare firma consultanta si audit

Buna ziua,

As dori sa infiintez o firma de audit, ce se va axa pe audit operational, financiar si resurse umane. De asemenea, aceeasi firma as vrea sa ofere si consultanta necesara eliminiarii problemelor constatate in timpul desfasurarii auditului.
Imi puteti spune, va rog, ce coduri CAEN ar trebui sa aibe firma, ce cursuri ar trebui sa fac si daca se poate face asa ceva.
Daca in codul CAEN al firmei trec si "comertul cu autoturisme" acesta se poate face fara ca acest cod sa fie principal ?

Va multumesc,
Contravenientu'
Conditii aplicabile persoanelor fizice:
• acestea trebuie sa fie licentiate ale unei facultati cu profil economic si/sau sa aiba minimum patru ani vechime in activitatea financiar-contabila sau sa aiba calitatea de expert contabil, respectiv de contabil autorizat cu studii superioare economice, si
• sa treaca testul de verificare a cunostintelor financiar-contabile, pentru accesul la stagiu, si;
• sa efectueze un stagiu de trei ani de practica in activitatea de audit financiar sub indrumarea unui auditor financiar activ, stagiul putand incepe numai dupa indeplinirea cumulativa a celor doua conditii de mai sus, si
• pe parcursul stagiului, persoanele fizice trebuie sa indeplineasca cerintele Codului privind conduita etica si profesionala in domeniul auditului financiar, si
• sa promoveze examenul de aptitudini profesionale specifice, in conditiile legii.