Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... RAR
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

RAR

Imi puteti spune daca odata cu obtinerea de la RAR a cartii de identitate a unui autoturism obtin si ITP-ul si certificatul de autenticitate?
jacquelline, utilizator
Nu,pentru certificatul de autenticitate trebuie sa depuneti cerere pentru programare
Pentru ITP trebuie sa va prezentati la unitate specializata care sa verifice tehnic vehiculul si daca acesta intruneste criteriile legal prevazute,se aplica pe talon timbrul special si stampila
Pe site-ul RAR am gasit urmatoarea informatie: "Pentru vehiculele utilizate care au fost înmatriculate ultima dată într-un Stat membru al Uniunii Europene, aflate însă la prima înmatriculare în România, R.A.R. va elibera cartea de identitate a vehiculului (C.I.V.), va efectua inspecţia tehnică periodică şi va certifica autenticitatea vehiculului."